На 5 юли 2024 г. в Дом на науката и техниката в гр. Пловдив се състоя Международният хибриден семинар „Трансформационни предизвикателства пред сигурността, отбраната и иновациите в новата цифрова ера“ част от 5-то издание на научно-техническа конференция „Наука, технологии и сигурност“. В семинара участие взеха г-н Хачик Язъджиян – заместник-председател на Института по информатика и иновативни технологии и г-н Атанас Костов изпълнителен директор на „ИТ Академия“ АД. Събитието събра международната експертна общност и млади новатори от: България, САЩ, Украйна, Румъния, Сърбия, Израел, Йордания и Бразилия, като всички се занимават с различни аналитични аспекти на новата дигитална ера от различни гледни точки: кибер, човешки, социални, изчислителни, икономически, изкуства и др.
Организатори на събитието бяха Сдружение “Научно-техническите съюзи с Дом на науката и техниката-Пловдив”, Сдружение на офицерите от резерва „Атлантик“, секция „Информационни технологии в сигурността“ към Института по ИКТ, БАН.
Основната цел на събитието бе да обхване множество международни гледни точки относно бъдещите предизвикателства пред сигурността на дигиталната трансформация, по-задълбоченото разбиране и установяването на нови трансценденти на интелигентното цифрово общество, поемайки напреднала роля на Изкуственият интелект.
Очаква се получените аналитични резултати от работните дискусии на семинара да обогатят знанията и разбиранията на участниците за бъдещата среда за сигурност в интелигентното цифрово общество, като се акцентира върху ролята на Изкуственият интелект. Специален акцент бе поставен и върху гъвкавото и устойчиво справяне с бъдещи проблеми със сигурността в новата цифрова ера с автономни и интелигентни двойни технологични перспективи.
Сред докладчиците на конференцията бяха: Полковник (о.з.) Вилис Цуров, доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии към Българска академия на науките и ръководител секция “Информационни технологии в сигурността. Макс Клигер от Университета в Сан Антонио, Тексас, САЩ, Мариа Константинеску от Румъния и много други.
Свои разработки представиха и млади учени като Денис Петков и Тиана Калеева от Тракия Икономическа Зона и г-н Стефан Тафков от БАН.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]